Oves bezpluchý

„Objevení nového jídla znamená pro lidské štěstí víc než objevení nové hvězdy.“

Jean Anthelme Brillat-Savarin

Když jsem tu poprvé objevila oves bezpluchý, bez váhání jsem jej přidala do nákupního košíku. Znám takové, kteří se novému vyhýbají jako čert kříži. Jednoduše jsou zvyklí na to své, jakákoli změna je pro ně ničivá. Pamatujete si na Raymana? Tady si netřeba vůbec nic vyčítat. Každý jsme nějaký, každý tu vyžadujeme svou vlastní cestu, své vlastní tempo. Popravdě, i děti potřebují až 11x ochutnat, než něco nového přijmou. Proto ani těm nic nevyčítejme, namísto toho se učme trpělivosti.
Dnes vás tedy naučím využívat oves bezpluchý. Jak víte, stravu chápu jako harmonickou esenci života, základ, na kteréovesm tu můžeme bez obav stavět. Použijme tedy co nejpevnější základy, abychom tu později nemuseli vrávorat.

Oves bezpluchý (narozdíl od od toho pluchatého netřeba loupat) pokládám pro své léčebné a výživné vlastnosti za další z tzv.„superpotravin.“ Díky vyváženému množství složitých sacharidů, škrobu a vlákniny, se jedná o potravinu s nižším glykemickým indexem. Rozpustná forma vlákniny na sebe váže toxické látky, díky čemuž naše tělo čistí, snižuje hladinu LDL cholesterolu a navozuje dlouhodobý pocit sytosti, lze tedy zařadit jak do redukční, tak diabetické diety, kdy třeba započítat mezi sacharidový příjem dne. Pravidelnou konzumací ovsa, ať už v jakékoli podobě, dosahujeme velmi dobrých výsledků při prevenci a léčbě arteriosklerózy či hypertenze.

Oves, oproti celé řadě dalších obilovin, obsahuje vyšší množství bílkoviny a lehce stravitelného tuku. 100g potraviny odráží tyto hodnoty: 1570 kJ, bílkoviny 13 g, sacharidy 69 g, tuky 6 g. K bílkovině bych ještě ráda dodala malou poznámku. Jak víme, bílkoviny jsou složeny z aminokyselin. Těch existuje na 22 různých typů. 8 z nich je esenciálních, to znamená, základních, nezbytných, organismus si je nedokáže vyrobit a tak, třeba je přijímat ve stravě. Zbylé z nich si tělo dokáže opatřit samo. Další zákonitostí je také fakt, že esenciální aminokyseliny je třeba přijmout ve vyváženém množství a poměru. Málo zastoupenými aminokyselinami ovesných vloček jsou lysin a threonin naopak methioninu oves obsahuje víc.U slaných variant lze ovesné vločky smíchat s troškou luštěnin (obsahují méně methioninu a dostatečné množství threoninu a lysinu), u varianty sladké si budeme muset poradit jinak, dobrou volbou může být ovesná kaše s Goji, které lysin a threonin obsahuje v dostatečném množství.

Z vitamínů najdeme vitamíny skupiny B a vitamín E. O ten však varem přicházíme. Chceme-li jej zachovat, bezpluchý oves lze také naklíčit, čímž se množství vitamínu E, vitamínu života, mnohonásobně navyší. Z minerálů bych pak vyzdvihla zinek, křemík, hořčík a železo, kdy jej na 100g sníme 34% z denní doporučené dávky dne.

Jak jej však zapracovat do svého jídelníčku? Tak, abychom si k jeho zdravotním přínosům navíc i pochutnali?

Dříve, než oves bezpluchý povaříme, zkusme jej přes noc namočit. Dobu přípravy pak zkrátíme až o 10 minut. Na jednu osobu tu vždy počítám s 1 hrstí ovsa. Pokud budeme převádět na gramy, v redukční dietě si dopřejme 60g, to stejné lze přijmout dietou diabetickou, kdy 60g ovsu ukrývá 40g sacharidů, to znamená 4 výměnné sacharidové jednotky. V racionální dietě si můžeme dopřát 80g, kdy tato porce zasytí až na několik hodin.

Převzato z mého článku na stránkách www.celostnimedicina.cz

 

Kontakt

Mgr. Zuzana Švédová, DiS.
Poradna po předchozím objednání.

Skype: poznejsvezdravi

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode